A csipkebogyó nem csak a benne lévő C-vitamin miatt egészséges. Kedvező élettani hatásai okán sok betegség ellen használhatod. Már az ókorban felismerték a csipkebogyó – más néven hecsedli, csitkenye – jótékony hatásait. Ekkor még főleg sorvadásos betegségek kezelése során alkalmazták. Napjainkra a növény legismertebb hatóanyagává a C-vitamin vált. Bizonyított tény, hogy tízszer annyit tartalmaz ebből a rendkívül fontos vitaminból, mint a korábban favoritnak tartott citrom.
A csipkebogyó a vadrózsa áltermése. A csipkebogyóbokor a rózsafélék családjába tartozik, nálunk is honos, ráadásul igen elterjedt a különféle cserjésekben. Nem kimondottan igényes növény: száraz, kötött és meszes talajon is megél, mindennemű gondozás nélkül, a napfényt azonban kedveli.
Mi mindenre jó a csipkebogyó?
Legyengült immunrendszer
A csipkebogyó C-vitamin-tartalma miatt erősíti a vérerek falát, ennek köszönhetően pedig szilárdítja a kötőszöveteket. Továbbá kimondottan szerencsés, ha a téli, influenzás időszakban több csipkebogyó alapanyagú terméket fogyasztasz, mert a benne található C-vitamin fokozza a szervezet természetes védekezőképességét, segít megelőzni a betegségeket, valamint legyűrni a különféle fertőzéseket.
Ízületi betegségek
A Kaliforniai Egyetem munkatársainak kutatási eredményei alapján kiderült, hogy a csipkebogyó képes csillapítani az ízületi betegségek – különösen a porckopás – kínzó tüneteit is. A vizsgálatok eredményei szerint a csipkebogyópor háromhavi szedésének következtében az ízületi fájdalmak jelentősen csökkentek a vizsgált betegeknél.
Mindez a növény flavonoid- és vitamintartalmának köszönhető. A kutatás végeztével a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a csipkebogyó hatékonyabban csillapítja az ízületi betegségekből adódó fájdalmakat, mint a paracetamol-tartalmú szintetikus készítmények, ráadásul használata semmilyen mellékhatással nem jár
Székrekedés ellen
Emésztésserkentő hatása miatt remekül alkalmazható székrekedés esetén is. Ha rendszertelen életmódodból adóan gyakran küzdesz ezzel a problémával, kiváló választás számodra a csipkebogyótea és -lekvár.
Vese- és hólyagbántalmak
A csipkebogyó vízhajtó hatásának köszönhetően remekül alkalmazható vese-, illetve hólyagbántalmak esetén is. Mivel a növény gyulladáscsökkentő anyagokat is tartalmaz, segít legyőzni a különféle húgyúti fertőzéseket, továbbá a vesekőbetegség kiegészítő kezeléseként is ideális.
Hörghurut ellen
A csipkebogyó segít eltávolítani a szervezetben felgyülemlett méreganyagokat, valamint gyulladáscsökkentő hatással bír. Mindennek köszönhetően a csipkebogyótea segít a nátha, az influenza, a hörghurut, valamint a torokgyulladás kellemetlen tüneteinek enyhítésében.
Így használd! Tea – az egész családnak
Mosd meg a csipkebogyókat, vágd szét, majd magozd ki őket. Ha mindezzel megvagy, áztasd be őket langyos vízbe, körülbelül 12 órára. Ezt követően főzd fel a bogyókat pár percre. Ne várd meg, amíg felforr a víz, mert a túl magas hőfokon sok értékes vitamin elillanhat. Ha elkészült a tea, mézzel és citrommal ízesítheted.
Csipkebogyólekvár – édesszájúaknak
Lekvár formájában is élvezheted a csipkebogyó jótékony hatásait, valamint igen kellemes ízét. Miután alaposan megmostad a bogyókat, egy nagyobb edényben főzd addig, míg meg nem puhulnak. Ezt követően passzírozd át őket előbb egy nagyobb, majd egy kisebb lyukú szitán vagy szűrőn. Utána mérd le a gyümölcs súlyát, majd kezdd el forralni. Ha úgy látod, a gyümölcsvelő sűrűsödni kezd, adj hozzá kilogrammonként 80 dkg cukrot, majd főzd még körülbelül húsz percig. Amint mindezzel megvagy, a kész lekvárt töltsd üvegekbe, és csak azután zárd le őket, hogy a lekvár kihűlt. A csipkebogyólekvárral ízesíthetsz süteményeket, tésztákat, vagy kenheted egyszerűen kenyérre.
Csipkebogyószörp – mindenkinek
A megmosott 1 kg csipkebogyót daráld le húsdarálón, majd önts rá három liter meleg vizet, és hagyd állni egy napig – közben időnként keverd meg
A következő nap újra préseld ki a csipkebogyólevet, majd a maradék gyümölcshúsra önts egy liter meleg vizet, és újfent hagyd állni másnapig. A következő nap megint préselés következik, majd a levek egyesítése történik. Ha mindezzel megvagy, tégy az egészhez literenként 10 g citromsavat és 1 kg cukrot. Végül az elkészített szörphöz kilogrammonként adj 0,5 g szalicilt.