Megfázás, influenza, hurutos megbetegedés
Írta: Horváth-Kovács Diána
A megfázás az ősz és a tél leggyakrabbi egészségügyi kihívása. Mi történik akkor, amikor megfázunk? Erről szól az ayurvedika.hu hiánypótló írása.
Az Ayurvéda szerint a megfázás, a nátha és a köhögés, a Vata (hideg, száraz hatóerő) és a Kapha dosha (hideg, nedves hatóerő) egyensúlyának kibillenése okozta tünetegyüttes. A szervezetben megnövekedett Kapha dosha hurutképződést, váladékozást, orrfolyást okoz, míg a Vata dosha túlműködése szárító, hideg hatást okoz testszerte.
Köhögés a doshák tükrében
Ide tartozik a köhögés. A köhögést tekintve megkülönböztetünk Vata, Pitta és Kapha jellegű köhögést.
A Vata dosha okozta köhögés szárító, fojtó köhögést okoz. A torokban és a mellkasban száraz érzet keletkezik, mindemellett az ajkak is kicserepesednek. Kezelése során alkalmaznak ghít (belsőleg), olajos beöntést (mely egyensúlyozza a Vata doshát), meleg és kenő hatású zöldségeket, szezám olajat. A ghít legtöbbször olyan növényekkel vegyítik, melyek csökkentik a Vata doshát, pl. gyömbér, édesgyökér, trifala por. Segítségükkel javul az emésztés és csökken a köhögés.
A Pitta dosha okozta köhögés során a távozó váladék sárgás színű, a szem is besárgulhat, kísérő tünet lehet a láz, a savas érzet, a szédülés. Kezelésében alkalmaznak ricinus olajjal végzett tisztítást (kivéve alhasi görcsök, várandósság ideje alatt), hideg és olajos hatást erősítő táplálkozást, szőlő lé – nádcukor – nádcukorlé – tej keverékét italként.
A Kapha dosha okozta köhögés során elnehezült érzésünk van, a távozó váladék sűrű, fehéres, vagy tejszerű, a mellkasi területen enyhe nyomást érzékelünk. Megszüntetésében használnak pikáns ízű fűszereket, növényeket (pl. nádcukor, szantál, tulsi, gyömbér, fekete bors keveréke mézzel).
A köhögést, bármely dosha is okozta a panaszt, növényi inhalálással (Dumapanam terápia) lehet gyógyítani. Valamennyiünkben felidéződik az emléke a gyerekkori kamillás inhalálásoknak. Vata és Kapha köhögés során az inhaláló folyadékba áztassuk ki a kardamom, fekete bors, gyömbér hatóanyagait.
Megfázás a doshák tükrében
A Kapha jellegű megfázás során a váladék fehér, tejfehér, vagy áttetsző színű. Kezelése során könnyed és méregtelenítő táplálkozást javasol az Ayurvéda. Választott étkeink legyenek könnyen emészthetőek, kerüljük a tej, az élesztős termékek, a sült ételek fogyasztását. Meleg tea citrommal, friss gyömbérrel és mézzel csökkenti a Kaphát.
A Pitta jellegű megfázás váladékai sárgás, zöldes színűek, kísérheti a megfázást láz is. Növényi teák a kezelésében: koriander, édeskömény, fodormenta.
A Vata jellegű megfázás váladéka kevés, száraz köhögés és álmatlanság kíséri. Melegítő hatású növények, melyek segítenek enyhítésében: édesgyökér, gyömbér. Ha az orrjárat is kiszárad, 3 csepp szezám olaj mindkét orrlyukba sokat segíthet.
Lelki okok
A megfázás az arc, a torok és a mellkas területeit érinti. Az itt elhelyezkedő szervek megbetegedése attól függően, hogy mi a panasz, kötődhetnek a kommunikáció, az önkifejezés, az elfojtás, az elfogadás aspektusaival.
Ha fáj a torkunk, ez jelezheti az önkifejezés nehézkességét. Mi az, amit nem tudok, akarok, kifejezni vagy mi az, amit kifejeztem, de nem úgy kellett volna, esetleg nem olyan erősen, negatívan, mint kellett volna.
Mellkasi panaszok esetén (pl. köhögés, nehézlégzés, mellkasi fájdalom) az ember sokszor elfojtja az érzéseit, a hitét, a véleményét, s ezeknek erős megnyilvánulni vágyása gerjeszti a mellkasi panaszokat. Sokszor valaki uralkodik az emberen, s nehéz elviselni ezt az uralkodást.
A nátha annak a jele, hogy valamivel torkig vagyunk, ami mégis felszínre akar törni, szeretne megmutatkozni. Sokszor akkor jelentkezik, amikor az ember kimerült, s szeretné magát kivonni a forgalomból. Valami belülről nyomasztja, s ez az elfojtás váladékozás formájában mégiscsak felszínre tör.
Az Ayurvéda holisztikus felfogása szerint betegséget nem lehet elkapni, hiszen minden betegségnek oka tudati ok, az emberben lappangó tévképzetek, tagadások-félelmek és kontrolálatlan vágyak megjelenései. Tévképzet tehát azt hinni, hogy a megfázás elkapható, leginkább csak hasonló lelki folyamatok következményeként máson is megnyilvánulhat.
Forrás: http://ayurvedika.hu/